вторник, 3 мая 2011 г.


proeqti



                                         ხელოვნება  IV  კლასი
თემა:  „მოგზაურობა წარსულში’’
მიზანი: ძველი სამყაროს ქვეყნების ხელოვნების ირგვლივ კრიტიკული აზროვნებისა და არგუმენტირებული მსჯელობის, შემოქმედებითობის , პრაქტიკული და საკომუნიკაციო უნარ-ჩვევების განვითარება. სასწავლო მასალასთან დაკავშირებული დამატებითი მასალის მოძიებისა და გამოყენების უნარის გამოვლენა.
სამიზნე ჯგუფი: IVკლასი.
              დრო: ერთი კვირა.
მასალები და რესურსები: ისტ. საილუსტრაციო მასალა -ძველი ქვეყნების ხელოვნების     
                                             ნიმუშების ამსახველი ფოტომასალა.ფორმატის  ქაღალდი, ფერადი
                                           ფურცლები, ფანქრები, წებო, მაკრატელი, გუაში, პასტელი.
წინარე ცოდნა:  მოკლე მიმოხილვა ძველი სამყაროს უმნიშვნელოვანესი  ქვეყნების ეგვიპტის, საბერძნეთის, რომის, ჩინეთის  ხელოვნების ნიმუშები და ზოგადი წარმოდგენები.
მსვლელობა;  კლასი იყოფა ორ ჯგუფად.
1.                     Iჯგუფი-მოიძიონ ინფორმაცია ძველი საბერძნეთის, რომის  შ ესახებ.
                    IIჯგუფი-ეგვიპტის და ძველი ჩინეთის  ხელოვნების შესახებ.
2.შთაბეჭდილების  გაზიარება.ჯგუფები ისაუბრებენ მოძიებული ინფორმაციის შესახებ,ერთობლივად განსაზღვრავენ  რომელი მათგანის გამოყენებაა შესაზლებელი,შერჩეული კონკრეტული ქვეყნის შესაბამისად გაანაწილონ მათ მიერ მოტანილი  მასალები
3.პრაქტიკული მუშაობა:აპლიკაციების, ნახატების, მოზაიკის ნიმუშების შექმნა.
4.გამოფენის მოწყობა და წარდგენა.

sefasebis rublika


ქულები,
კრიტერიუმები
1-56-78-10
საგაკვეთილო პროცესში  ჩართულობაიშვიათად მონაწილეობს საგაკვეთილო პროცესშიმატნაკლებად აა ჩართული საგაკვეთილო პროცესშიაქტიურადაა ჩართული საგაკვეთილო პროცესში, აქვს წაკითხული ტექსტის შეჯამების უნარი.
გამართული და სწორი მეტყველებავერ იცავს მართლმეტყველების ელემენტარულ წესებს.იცავს მართლმეტყველების ელემენტებს და წესებს, მაგრამ მეტნაკლებად გამართულად მეტყველებს.სწორად და გამართულად მეტყველებს. იცავს თხრობის თანმიმდევრულობას.
პრეზენტაციაარ მონაწილეობს პრეზენტაციის მომზადებაში.ნაკლებად აქტიურად მონაწილეობს პრეზენტაციის  მომზადებაში.აქტიურად მონაწილეობს ,ასრულებს დავალებებს, წარმოაჩენს ნამუშევარს გამოთქვამს აზრს.

gakvetilis gegma


cs | de | en | es | et | fi | fr | hu | ka | lt | pl | pt-br | ru | se

გაკვეთილის გეგმა

შემქმნელები xatuna36 — უკანასკნელი ცვლილება 2011-04-30 14:26
This resource doesn't have language defined. If you can, please help others to find it by telling us in which language it is.
გაკვეთილის გეგმა ფერი და განწყობილება
სწავლების საფეხურიIსაფეხური,IVკლასი
მოსწავლეთა ღაოდენობა12
განსაკუთრებული საჭიროების
მქონე
არცერთი

გაკვეთილის  მიზანი
განწყობილების გამოხატვა ფერის გამომსახველობითი შესაძლებლობების  გამოყენებით.ნამუშევრებზე მსჯელობისას სათანადო ტერმინების გამოყენება.პრაქტიკული საქმიანობისას შემოქმედებითობის, ფანტაზიის არგუმენტირებული მსჯელობისა და საკომუნიკაციო უნარის განვითარება.
შედეგი


ინდიკატორი
ს.გ.IV.4. მოსწავლე გამოხატავს საკუთარ გრძნობებს, განწყობილებებს და იდეებს ნამუშევრებში.

-ირჩევს გამომსახველობით ხერხებს , საკუთარი ჩანაფიქრის უკეთ  გადმოსაცემად, მონაწილეობს შთაბეჭდილების გაზიარების საკლასო მსჯელობის პროცესში.
- მონაწილეობს საკლასო გამოფენის ორგანიზებასა და ნამუშევრების განხილვაში.
საგანმანათლებლო რესურსებიწიგნი, შემოქმედებითი ალბომი, მუყაოს ქაღალდი, ფერადი ფანქრები, პასტელი , კომპიუტერი.


გაკვეთილის მსვლელობა
აქტ.1. კომპიუტერის საშუალებით სხვადასხვა ფერწერული ნამუშევრების  ჩვენება   (10 წთ)
აქტ.2.საუბარი სახელმძღვანელოში მოცემული საილუსტრაციო მასალის ირგვლივ.აღნიშნონ როგორი განწყობილებაა შექმნილი თითოეულ ნამუშევრებზე,გავიხსენოთ გამონათქვამები, ლექსები,მოვასმენინებ 2-3 წუთიან სხვადასხვა ჟანრის მუსიკას რომელიც ნახატის განწყობილებასთან არის დაკავშირებული.(10წთ).
აქტ.3.პრაქტიკული მუშაობა  (15წთ)
კლასი იყოფა ორ ჯგუფად.
აქტ.4.თითოეული ჯგუფი გააცნობს ნამუშევარს და გამოთქვამენ აზრს.(10წთ)

Creative Commons License